Recenzja Dragon NanoLite XT80C 2,13m 1-10gr

Dragon Nano Lite 80XTC 2,13m 1-10gr to drugi kij z serii, który miałem okazję solidnie przetestować latem i wiosną ubiegłego roku. Nie będę tu pisał o jakości wykonania i komponentach jakie do budowy kija zostały użyte gdyż szczegółowo opisałem to w recenzji wędki cięższej i dłuższej. W tym tekście skupię się więc na czysto użytkowych aspektach posiadania ultralekkiego uniwersału jakim jest moim zdaniem NanoLite w wersji 2,13m 1-10gr.

Test Dragon NanoLite XT80C 2,13m 1-10gr


Ciężar wyrzutu wędki opisany został jako przedział 1-10gr i jest to dość precyzyjne określenie granic obciążeń jakie jest w stanie znieść ten blank. Kij delikatnie ładuje się już przy ultralekkich przynętach 1-2gr co dobrze współgra z najmniejszymi kleniowymi woblerkami i wirówkami. Górna granica obciążenia została wyznaczona na 10gr i jest to rzeczywiście zakres, którego dla bezpieczeństwa lepiej nie przekraczać. Dodam tylko, że górna granica obciążenia przy, którym łowi się nadal komfortowo to 7-8gr więc opisanie blanku jest precyzyjne.
Test Dragon NanoLite XT80C 2,13m 1-10gr
Test Dragon NanoLite XT80C 2,13m 1-10gr

Akcja medium-fast w tak lekkiej wędce oznacza nic innego jak kij predysponowany no łowienia ryb małych i średnich. Wędka jest szybka i dynamiczna przy rzucie. Przy zestawieniu z cieniutką żyłką lub plecionką bez problemu ciska się tym kijem 2-gramowe woblery na odległość około 20-25m. Przy cięższych przynętach ładuje się dość głęboko, ale nie mamy wrażenia przeciążenia dlatego też cały czas jest to obsługa bardzo komfortowa.
Test Dragon NanoLite XT80C 2,13m 1-10gr

Test Dragon NanoLite XT80C 2,13m 1-10gr

Łowiłem tym kijem bardzo szerokim spektrum przynęt i powtórzę w tym miejscu to samo co napisałem w recenzji modelu 2,45m – jest bardzo uniwersalna, korzystna cenowo alternatywa dla wędek budowanych w pracowniach rodbuldingowych. Agreswyne kleniowo-jaziowe wobki 1,5-4cm wyginają szczytówkę wędki dość mocno, ale nie wpływa to negatywnie na pracę przynęt. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że blank jest bardzo lekki i czuły wyczujemy nawet najdelikatniejsze skubnięcie zimowego jazia, który potrafi „uderzać” w woblery tak, że jest to praktycznie nie do wyczucia. Obrotówki działają z Nano Litem równie dobrze, co ważne wędka mimo delikatnej szczytówki (nie wklejanki!) nie gasi pracy małych wirówek. No i kwestia dla mnie najważniejsza czyli gumy i okonie. Wiem, że XT80C Nano Lite to dopiero początek średniej półki, ale w moim odczuciu jest to jeden z lepszych okoniowych patyków jakie miałem okazję użytkować. Kij pod lekkim obciążeniem ugina się w 1/3 – ¼ długości co może rodzić obawy, że będzie zbyt miękki do opadu. Jednak nic z tego nie mam miejsca, 5cm gumy na główkach 2-5gr dają się prowadzić tak jak chcę. Przy podbiciu kij jest stosunkowo szybki, przy zacięciu również jednak już przy holu 30cm okonia pokazuje swoją klasę pracując w 2/3 długości. W praktyce wygląda to tak, że hol jest bezpieczny i komfortowy. Co ciekawe podobnie jak wędka cięższa tak i model 2,13m 1-10gr posiada spory zapas mocy dzięki czemu w sytuacji gdy małą przynętę zje nam spora ryba nie jesteśmy bezradni.
Test Dragon NanoLite XT80C 2,13m 1-10gr

Z pozostałych cech użytkowych warto jest wspomnieć jeszcze o kilku kwestiach. Pianka EVA, z której została wykonana dzielona rękojeść wędki zdecydowanie przypadła mi do gustu lecz ma jedną małą wadę -gdy się zabrudzi ciężko jest ją wyczyścić. Kolejną rzeczą, która świadczy o jakości wędki jest uchwyt kołowrotka Fuji trzymający młynek bardzo pewnie. Zakładając kręcioł do wędki i przykręcając możecie zapomnieć o tak uciążliwym w tanich wędkach ciągłym dokręcaniu luzu.
Podsumowując Dragon Nano Lite XT80C 2,13m 1-10gr to precyzyjne i uniwersalne narzędzie do połowu ryb takich jak klenie, jazie, okonie czy wzdręgi. W mojej ocenie kij ten wyróżnia się przede wszystkim świetną akcją, lekkością blanku i bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Tekst jest efektem współpracy z firmą Dragon.


Połamania Kija!

C&R!

Komentarze

Copyright © Połamanie Kija